Merril J. Fernando : Podnikanie je pre mňa spôsob ako pomôcť ľuďom

 Merril J. Fernando : Podnikanie je pre mňa spôsob ako pomôcť ľuďom

 

Čaj sa stal jeho vášňou a životnou hodnotou. Rodený Srílančan, Merril J. Fernando, vybudoval na Ceylónskom ostrove svoju vlastnú rodinnú firmu, ktorú pomenoval práve po svojich synoch Dilhanovi a Malikovi. Tento úspešný manager a duchovne založený človek s pokorou tvrdí, že mu pomohol Boh, ktorý ho chráni, pomáha mu a riadi ho k správnym rozhodnutiam. Prečítajte si exkluzívny rozhovor, ktorý zakladateľ značky Dilmah ponúkol Kávičkárom.

 Merril J. Fernando

Srí lanka je ostrov, ktorý skrátka dýcha čajom. Čaj sa nedá obísť a číha na vás všade. Pije sa ráno, na obed i večer a to veľmi silný. Niekedy mám pocit, že ho máte v sebe namiesto krvi. Vy ste mu obetovali celý život a vybudovali na ňom biznis. Bolo to náročné? Presadiť sa s čajom, dá sa povedať na celom svete.

Firmu sme založili na základe našej vášne, ktorou je čaj. Pomenoval som ju podľa svojich dvoch synov, Dilhana a Malika, ktorí áno, zdieľajú moju lásku k čaju a majú ho tiež v krvi. Už v roku 1950, kedy som mal 20 rokov, som mal zámer, aby som ľuďom ponúkol ten najlepší čaj. Počas toho, ako bol Ceylón a aj čajový priemysel pod vplyvom Británie som sa stal náhodným výberom čajovým „testovačom“. Moje kroky viedli do Londýna, ktorý bol „meccou“ svetového čaju. Čas, ktorý som strávil tu veľmi ovplyvnil môj pohľad na podnikanie v tomto odvetví. Videl som nespravodlivý a neférový obchod, ktorý v tomto odvetví kraľoval. Najdominujúcejším aspektom sa stal marketing. Ľudia, ktorí pracovali svojimi vlastnými rukami na plantáži, boli len obyčajnými pracovníkmi pre Britské impérium. Práve po oslobodení sa od nadvlády impéria, som sa rozhodol, že to, čo bolo kedysi negatívom sa stane prednosťou môjho podnikania. Preto som sa rozhodol a snažil sa, aby bolo budovanie mojej značky a obchodu založené na etických základoch, ktoré mám zakorenené hlboko vo svojom vnútri. Musel som si však prejsť istou cestou, duchovnou i pracovnou. K podnikaniu som sa dostal až v roku 1988, kedy som založil Dilmah- prvú značku na svete, ktorú vlastnil výrobca čaju.

 Merril J. Fernando

 Merril J. Fernando

Čaju je veľa. V čom je váš Dilmah výnimočný, ktorý nájdeme vo svojej šálke v kaviarni? A ako sa vám podarilo sa presadiť? Predpokladáme, že podobný zámer malo viac ľudí…

Príbeh čaju je krásny, na samotný dej má vplyv príroda. Prírodu si preto veľmi vážime a sme jej vďační. Pôda, hlina, počasie, nadmorská výška, to je všetko, čo čaj ovplyvňuje. Na Srí Lanke máme náročný a ťažko dostupný terén. Nielen preto pri zbere nepoužívame stroje, ale ruky. Ruky našich zamestnancov, ktorí čaj zbierajú. Ich dotykom prejde každý čajový lístok. Je to veľmi náročná práca. Predstavte si, že keď pijete čaj, vo vašej šálke sa nachádza asi 30 malých čajových lístkov. Potom ako sa čaj pozbiera, musíme ho vysušiť. Presný návod, by som vám nepovedal ani ja. Tu sa musíme spoliehať na zmysly, pracujeme s rukami a najmä vôňou. Potom je to oxidácia. V našej šálke nájdete čaj plný antioxidantov s lahodnou chuťou. Jeho čaro môžete ochutnať vďaka tomu, že je ručne zbieraný, vylepšovaný a balený blízko zdroja jeho vzniku. Je teda čerstvý, lebo ho vieme zákazníkom doručiť v priebehu niekoľkých dní kamkoľvek na svete. Chceme ľuďom ponúkať kvalitu, no zároveň chceme poukázať aj na to, že našej firme záleží aj na našich zamestnancoch.

 Merril J. Fernando

Ako by ste teda nazvali výrobu vášho čaju?

Existujú dva spôsoby výroby. My sa zameriavame na to, že náš čaj pochádza z jednej oblasti a je balený čerstvo. Nazývame ho ortodoxný prístup. Čaje sú tak rôznorodé, no sofistikované. Druhou metódou je metóda CTC, ktorú u nás nepoužívame. Táto metóda je založená na tom, že čaj je zbieraný strojmi. Stroj v sebe nemá cit pre detail a dokonalý zber, veľmi často sa stane, že pri zbere strojom, zničíte všetko to krásne a najmä zdravé, čo vám čaj vie ponúknuť.

 Merril J. Fernando

dilmah

Prečo je tomu tak?

Jej hlavným cieľom je rýchlosť. Rýchlosťou sa obetuje všetko, čo nám čaj ponúka. CTC metóda pre mňa vytvára čaj bez duše. Aj v prírode je to tak, že na všetko dobré potrebujeme určitý čas. Nemôžeme veci umelo urýchľovať. Takí sme aj my ľudia, rodíme sa nahí a bez vedomostí a skúseností, na to aby sme sa niekým stali, potrebujeme čas. Zároveň však musíme myslieť na to, že to, čo počas života získame si so sebou do hrobu nevezmeme. Preto by sme sa mali o to podeliť. Do hrobu si so sebou vezmeme len naše ruky. Ruky, ktorými pracujeme a môžeme nimi vytvoriť čokoľvek, čo tento svet zlepší.

 Merril J. Fernando

Čaj, alebo Tea… sú to tri písmena, krátke slovo, avšak so silným príbehom.

Čaj je predovšetkým symbolom pohostinnosti. Nepoukazuje na žiadne rozdiely. V medzinárodnej reči poukazuje vždy na niečo pozitívne.

 Merril J. Fernando

Tvrdíte, že ste vo svojom živote mali šťastie. Máte rodinu, úspešných synov a rodinný podnik. Napriek tomu všetkému, ste veľmi skromný a vyžaruje z vás pozitívna energia. Ako to robíte?

Cestu mi ukázal Boh a príroda. Vážim si ľudí, zaujímam sa o nich. Nezačal som podnikať preto, aby som mal z toho veľké zisky. Čaj si ctím, tak ako si ctím prírodu a ľudí. Prenášam to aj do obchodu. Starám sa o svojich zamestnancov a nikdy by som si nedovolil ich „zdierať“. Vážim si ich prácu, preto tvrdím, že kvalita je na prvom mieste a treba si za ňu vedieť priplatiť. To je filozofia mojej firmy. Obchodovať, slušne, dôstojne, kvalitne a najmä bez vykorisťovania ľudí. So všetkým, čo od života dostaneme, by sme sa mali podeliť s ostatnými. To ma robí tým, kým som.

 Merril J. Fernando

Na Srí Lanke si vás veľmi vážia, vieme o vás, že ste založili aj nadáciu MJF charitable foundation, čomu sa v nej venujete?

Príjmy z celosvetového predaja čajov Dilmah financujú prácu našej nadácie na Srí Lanke, ale aj v zahraničí. Zameriavame sa na humanitnú pomoc. Zameriavame sa však aj na ochranu a udržateľnosť životného prostredia. Snažíme sa o zlepšenie života ľuďom. Zabezpečujeme vzdelanie, zdravie a najmä sa snažíme o lepšie podmienky na život pre ľudí, ktorí to potrebujú. Pomoc je to, čo človeka robí človekom.

 Merril J. Fernando

My kávičkári, sme dnes vymenili teda kávu za čaj. Vy ako milovník čaju, pijete kávu?

Samozrejme, mám ju rád, najmä keď cestujem. Občas teda čaj vymením za lahodné kapučíno. Musí byť však kvalitné, to čo ponúkam ja v čaji, očakávam od kávy.

 Merril J. Fernando

Aký je teda rozdiel v pití čaju a pití kávy z vášho uhla pohľadu?

Zásadný rozdiel je v príležitosti, kedy pijete čaj a kedy pijete kávu. Nemôžeme sa však na kávu a čaj pozerať ako na súperov. Majú toho veľa spoločného. Napríklad ľudia v Taliansku začínajú svoj deň espressom, alebo ristretom, inde však ľudia začínajú svoj deň práve čajom. Nepozerajme sa však na to ako na súťaž. Káva a čaj sa prirodzene dopĺňajú a sú súčasťou našich životov. Je to len o tom, čo si ľudia vyberú, alebo na čo majú práve chuť. Káva je z môjho uhla pohľadu viac agresívna. I keď neviem, či je to správne slovo. Jednoducho káva v nás vzbudzuje niečo rýchle. Niečo, čo nás má prebrať, naštartovať nás. Čaj má však inú dušu. Mal by nás uvoľniť, so šálkou by sme mali relaxovať.  Jednoducho je tu pre nás, aby sme sa uvoľnili. Ak by som to mal k niečomu prirovnať, je to ako s ľuďmi. Napríklad také dvojičky môžu sa v niečom podobať, ale ich osobnosti sú úplne odlišné.

 Merril J. Fernando

 Merril J. Fernando

Ľudia by si teda mali dopriať čajové rituály?

Áno, čaj nám ponúka veľa možností. Mali by sme si ich dopriať. Tak aby nám čaj priniesol zážitok a pôžitok. Nesmieme však zabúdať na kvalitu a príbeh čaju, ktorý si do šálky nalejeme.

 Merril J. Fernando

Text: Augustína Markocsyová, Simona Budinská

Foto: Matúš Pastor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Guťka Markocsyová

Pôžitkárka, instaguru a organizačný mozog celého portálu. Naša Guťka plánuje všetky cesty, fotenia i články. A vďaka jej citlivému oku je výsledná podoba článkov taká, aká je. I sociálne siete také, aké sú.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články