Konoba Hrvatska

S výhľadom na jeden z „koncov sveta“

Tentokrát vás vezmem na jeden z „koncov sveta“. Pod miestom, kde sedíme, sú posledné strechy domčekov a z chodníka sa začína Jadranské more. Do prístavu sa so západom slnka vracajú naozajstní i prázdninoví námorníci v prúžkovaných tričkách.

 

Konoba Hrvatska

Plachetnice užívajú posledný vietor. Kým prídu vaše morské pochúťky z prístavu na tanier, vy môžete nechať svoju myseľ oddýchnuť pozorovaním na nekonečnosť mora. Že sa vám to zdá povedomé? Lokalizácia: Hrvatska – Primošten.

 

Konoba Hrvatska

 

Terasa sa rýchlo plní a !konečne! ochotní a multilinguálni čašníci pridávajú prestieranie na stoly, s ktorými dnes večer ani nerátali. Keďže blízkosť mora je hmatateľná, doprajte si omega 3 mastné kyseliny v podobe chutných rýb.

Na začiatok ochutnajte napríklad rybaciu polievku alebo šalát z chobotnice, ktorý sa podáva v octovo-olejovom náleve spolu s rukolou. K rybej vlne sa výborne hodí nejaké ľahšie biele vínko, nebojte sa ochutnať aj domáce. Páni si môžu objednať lokálne čapované Ožujsko, ktoré je vyrobené z vraj najlepšieho marcového chmeľu a teda názov vznikol jednoducho – podľa mesiaca marec, teda ožujak.

 

Konoba Hrvatska

Ako hlavné jedlo odporúčam objednať si rovno tanier rýb, kde na vás bude žmurkať „John Dory“ alias pilobruch ostnatý či „Sea Bass“, u nás známy ako morský vlk, ale aj kalamáre, krevety či mušle. K rybám sa často podávajú zemiaky so špenátom, ktoré sú niekedy dosť trpké. Našťastie, v reštaurácii Konoba sme si na nich konečne pochutnali.

Ak by ste nezvládli všetky tieto chute a kombinácie rýb, tak si pochutnajte napríklad na samotných grilovaných kalamároch, tých nie je nikdy dosť. V menu nájdete aj prímorské rizoto. Ak by ste sa nevedeli rozhodnúť, spýtajte sa obsluhy. Po strastiplných skúsenostiach, keď obsluha nechodí a nezdraví, toto bolo príjemné pohladenie na duši. Hvala!

 

Konoba Hrvatska

Ak sa vám cestou na terasu podarí naraziť na zavarané olivy s mandľami, slané ančovičky, olivový olej priamo od domorodcov, určite neoľutujete a aj keď nemajú etiketu, skupinu E by ste tam zaručene nenašli. Tak s chuťou do toho! Vaše labužnícke (chuťové) poháriky majú ešte polovicu leta pred sebou!

 

Konoba Hrvatska

Foto: autorka

Facebook Comments

Mohlo by sa vám páčiť